Runswick Bay Beach & Sailing Club GP4 Results

Dart 18 Results 01 Jul 2015

Runswick Bay Beach and Sailing Club held their first UKIDA Dart 18 TT event in over 20 years as part of the UK-wide Dart 18 Travellers Trophy Series last weekend. Visitors came from far and wide, North, South, East and West – Dundee to Cornwall and Bridlington to The Wirral. Twenty six boats battled for position over the two days with 52 competitors vying for four trophies.
The sunny weather held up throughout the weekend of racing and social activities, although conditions were more favourable on Saturday.  Racing started with a variable 2-4 Westerly blowing across the bay with the high cliffs making for some challenging conditions.  Both local knowledge and skill seemed to pay, and there were three different winners for the three races.   Dan & Amy Teubert from Restronguet SC proved the most consistent and led overnight.  The perfect sunny evening led into a hog roast and live music well into the night.

RB1

Sunday morning dawned with clearing clouds and  a Southerly wind gusting up to 30 knots leading to a two hour delay.    The sun came out and the wind moderated in time for the fleet to get one race in, and Dan & Amy led from the gun to take another bullet and confirm their first Dart TT win with local sailor Mike Gomme crewed by Sara Stones in second.

RB3

The prize giving took place in glorious sunshine in front of the clubhouse to round off a near perfect weekend of sailing and partying!  All the competitors appreciated the efforts the club members put in to making the event a success and the fleet will certainly return soon. A big thank you to all who sailed and helped throughout the weekend.

RB4

The results were as follows:
UKIDA GP4
1st Dan and Amy Teubet (Restronguet SC)
2nd Mike Gomme and Sara Stone (Runswick Bay SC)
3rd Mat and Jakob Exon (Royal Yorkshire YC)
4th Chris Goymer and Ginny Trafford  (RYYC)
5th Chris and Hannah Smith (RBSC)

UKIDA Handicap
1st Richard and Tom Willis  (RBSC)
2nd George and Georgina Singleton (RBSC)
3rd Ben Willis and Ellis Stonehouse  (RBSC)

North East Dart 18 Championship

1st Mike Gomme and Sara Stone
2nd Mat and Jakob Exon
3rd Chris Goymer and Ginny Trafford

RBBSC Club Regatta

1st Mike Gomme and Sara Stone
2nd Chris and Hannah Smith
3rd Ben Willis and Ellis Stonehouse

RBBSC Club Regatta – Handicap

Thomas Burrows Memorial Trophy

1st Chris & Hannah Smith

by Ben Willis & Geoff Lloyd

Dart 18 GP4 – Runswick Bay

Runswick Bay Beach and Sailing Club

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName CrewName Club Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett Notes
1st 5 Omi Dart 18 GRB 6437 Dan Teubert Amy Teubert Restronguet SC 2.0 1.0 (3.0) 1.0 7.0 4.0
2nd 17 OMG! Dart 18 GRB 7964 Mike Gomme Sara Stones Runswick Bay (10.0) 7.0 1.0 2.0 20.0 10.0
3rd 23 Mat Finish Dart 18 GRB 7685 Mat Exon Jakob Exon RYYC 1.0 6.0 4.0 (11.0) 22.0 11.0
4th 22 AMF Dart 18 GRB 7727 Chris Goymer Ginny Traffor RYYC (14.0) 3.0 5.0 4.0 26.0 12.0
5th 8 Aqaunautique Dart 18 GRB 7426 Chris Smith Hannah Smith Runswick Bay 9.0 2.0 2.0 (13.0) 26.0 13.0
6th 25 Deva Sail Racing Dart 18 GRB 7973 Simon Moruzzi Hayley Smith Dee 5.0 5.0 (6.0) 3.0 19.0 13.0
7th 18 Dart 18 GRB 7940 Kenny Watson Drew Young RTYC (13.0) 4.0 11.0 5.0 33.0 20.0
8th 11 Concrete Boots Dart 18 GRB 4701 Ben Willis Ellis Runsiwck Bay 3.0 8.0 10.0 (16.0) 37.0 21.0
9th 16 Business as Usual Dart 18 GRB 7923 Des Barnes Finnuala Barnes RYYC 4.0 13.0 (17.0) 6.0 40.0 23.0
10th 24 Top Cat Dart 18 GRB 7959 Mike Jones Alyesha Franks UKIDA 8.0 (11.0) 7.0 10.0 36.0 25.0
11th 1 Fluid Dart 18 GRB 7894 Joe Franks Harriet Franks RYYC 7.0 9.0 (12.0) 9.0 37.0 25.0
12th 10 Great White Dart 18 GRB 7877 Richard Willis Tom Willis Runswick Bay (12.0) 12.0 8.0 8.0 40.0 28.0
13th 21 La Vachette Anglais Dart 18 GRB 7930 Geoff Lloyd Jenny Lloyd Dee SC 11.0 10.0 9.0 (28.0 DNS) 58.0 30.0
14th 2 Waalele Dart 18 GRB 7410 Will Bell Louis RYYC 6.0 (15.0) 13.0 14.0 48.0 33.0
15th 6 Despicable Me Dart 18 GRB 7119 Jonny Williams Phil Williams Runswick (15.0) 14.0 15.0 15.0 59.0 44.0
16th 4 Double Trouble Dart 18 GRB 5797 Mikck Singleton Oliva Barrat RYYC (18.0) 18.0 16.0 12.0 64.0 46.0
17th 12 Two’s up Dart 18 GRB 7663 Jason Hackett Bill Carson RTYC 16.0 16.0 14.0 (28.0 DNS) 74.0 46.0
18th 3 Final Fling Dart 18 GRB 6479 Stephen Menhinick Nigel Seaton RTYC 17.0 17.0 18.0 (28.0 dns) 80.0 52.0
19th 20 Screaming Donkey Dart 18 GRB 6434 Lee Matthews Dee SC 19.0 (20.0) 19.0 17.0 75.0 55.0
20th 26 Dart 18 GBR 1229 Tim Roberts Sus Jones Runswick Bay (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 7.0 91.0 63.0
21st 14 Objet D’art Dart 18 GRB 6962 Richard Anderson Cam MacKenzie Runswick Bay 21.0 21.0 22.0 (28.0 DNS) 92.0 64.0
22nd 9 Poco Loco Dart 18 GRB 2264 George Singleton Georgina Singleton Runswick Bay (28.0 DNF) 23.0 28.0 DNS 18.0 97.0 69.0
23rd 13 Dart 18 GRB 5055 Steve Crocker Thea Crocker Runswick Bay 22.0 19.0 (28.0 DNF) 28.0 DNS 97.0 69.0
24th 15 Sharkfynnsoup Dart 18 GRB 1869 Graham Lumley Fynn Lumley Runswick Bay (28.0 DNF) 22.0 20.0 28.0 DNF 98.0 70.0
25th 19 Dart 18 GRB 3131 Mike Shingler Louis Mattews Runswick Bay (28.0 DNF) 24.0 21.0 28.0 DNS 101.0 73.0
26th 7 Albatross Dart 18 GRB 5199 David Gault Datlon Smith Runsiwck Bay 20.0 (28.0 DNS) 28.0 DNS 28.0 dns 104.0 76.0
27th 27 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 112.0 84.0

R1 at 12:50:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Tally Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName CrewName Club Rating Elapsed Points Notes
1 23 Mat Finish Dart 18 GRB 7685 Mat Exon Jakob Exon RYYC 0:37:30 1.0
2 5 Omi Dart 18 GRB 6437 Dan Teubert Amy Teubert Restronguet SC 0:37:41 2.0
3 11 Concrete Boots Dart 18 GRB 4701 Ben Willis Ellis Runsiwck Bay 0:37:58 3.0
4 16 Business as Usual Dart 18 GRB 7923 Des Barnes Finnuala Barnes RYYC 0:38:25 4.0
5 25 Deva Sail Racing Dart 18 GRB 7973 Simon Moruzzi Hayley Smith Dee 0:38:40 5.0
6 2 Waalele Dart 18 GRB 7410 Will Bell Louis RYYC 0:38:54 6.0
7 1 Fluid Dart 18 GRB 7894 Joe Franks Harriet Franks RYYC 0:38:55 7.0
8 24 Top Cat Dart 18 GRB 7959 Mike Jones Alyesha Franks UKIDA 0:38:56 8.0
9 8 Aqaunautique Dart 18 GRB 7426 Chris Smith Hannah Smith Runswick Bay 0:38:57 9.0
10 17 OMG! Dart 18 GRB 7964 Mike Gomme Sara Stones Runswick Bay 0:39:00 10.0
11 21 La Vachette Anglais Dart 18 GRB 7930 Geoff Lloyd Jenny Lloyd Dee SC 0:39:01 11.0
12 10 Great White Dart 18 GRB 7877 Richard Willis Tom Willis Runswick Bay 0:39:02 12.0
13 18 Dart 18 GRB 7940 Kenny Watson Drew Young RTYC 0:39:24 13.0
14 22 AMF Dart 18 GRB 7727 Chris Goymer Ginny Traffor RYYC 0:40:10 14.0
15 6 Despicable Me Dart 18 GRB 7119 Jonny Williams Phil Williams Runswick 0:40:12 15.0
16 12 Two’s up Dart 18 GRB 7663 Jason Hackett Bill Carson RTYC 0:40:50 16.0
17 3 Final Fling Dart 18 GRB 6479 Stephen Menhinick Nigel Seaton RTYC 0:41:28 17.0
18 4 Double Trouble Dart 18 GRB 5797 Mikck Singleton Oliva Barrat RYYC 0:42:44 18.0
19 20 Screaming Donkey Dart 18 GRB 6434 Lee Matthews Dee SC 0:43:26 19.0
20 7 Albatross Dart 18 GRB 5199 David Gault Datlon Smith Runsiwck Bay 0:43:27 20.0
21 14 Objet D’art Dart 18 GRB 6962 Richard Anderson Cam MacKenzie Runswick Bay 0:43:29 21.0
22 13 Dart 18 GRB 5055 Steve Crocker Thea Crocker Runswick Bay 1:01:12 22.0
23 9 Poco Loco Dart 18 GRB 2264 George Singleton Georgina Singleton Runswick Bay DNF 28.0
23 15 Sharkfynnsoup Dart 18 GRB 1869 Graham Lumley Fynn Lumley Runswick Bay DNF 28.0
23 19 Dart 18 GRB 3131 Mike Shingler Louis Mattews Runswick Bay DNF 28.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Tally Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName CrewName Club Rating Elapsed Points Notes
1 5 Omi Dart 18 GRB 6437 Dan Teubert Amy Teubert Restronguet SC 0:29:08 1.0
2 8 Aqaunautique Dart 18 GRB 7426 Chris Smith Hannah Smith Runswick Bay 0:30:13 2.0
3 22 AMF Dart 18 GRB 7727 Chris Goymer Ginny Traffor RYYC 0:31:14 3.0
4 18 Dart 18 GRB 7940 Kenny Watson Drew Young RTYC 0:31:18 4.0
5 25 Deva Sail Racing Dart 18 GRB 7973 Simon Moruzzi Hayley Smith Dee 0:31:24 5.0
6 23 Mat Finish Dart 18 GRB 7685 Mat Exon Jakob Exon RYYC 0:31:27 6.0
7 17 OMG! Dart 18 GRB 7964 Mike Gomme Sara Stones Runswick Bay 0:31:31 7.0
8 11 Concrete Boots Dart 18 GRB 4701 Ben Willis Ellis Runsiwck Bay 0:32:03 8.0
9 1 Fluid Dart 18 GRB 7894 Joe Franks Harriet Franks RYYC 0:32:40 9.0
10 21 La Vachette Anglais Dart 18 GRB 7930 Geoff Lloyd Jenny Lloyd Dee SC 0:32:49 10.0
11 24 Top Cat Dart 18 GRB 7959 Mike Jones Alyesha Franks UKIDA 0:33:30 11.0
12 10 Great White Dart 18 GRB 7877 Richard Willis Tom Willis Runswick Bay 0:33:54 12.0
13 16 Business as Usual Dart 18 GRB 7923 Des Barnes Finnuala Barnes RYYC 0:34:27 13.0
14 6 Despicable Me Dart 18 GRB 7119 Jonny Williams Phil Williams Runswick 0:34:45 14.0
15 2 Waalele Dart 18 GRB 7410 Will Bell Louis RYYC 0:34:46 15.0
16 12 Two’s up Dart 18 GRB 7663 Jason Hackett Bill Carson RTYC 0:35:15 16.0
17 3 Final Fling Dart 18 GRB 6479 Stephen Menhinick Nigel Seaton RTYC 0:36:03 17.0
18 4 Double Trouble Dart 18 GRB 5797 Mikck Singleton Oliva Barrat RYYC 0:36:07 18.0
19 13 Dart 18 GRB 5055 Steve Crocker Thea Crocker Runswick Bay 0:36:14 19.0
20 20 Screaming Donkey Dart 18 GRB 6434 Lee Matthews Dee SC 0:36:26 20.0
21 14 Objet D’art Dart 18 GRB 6962 Richard Anderson Cam MacKenzie Runswick Bay 0:36:34 21.0
22 15 Sharkfynnsoup Dart 18 GRB 1869 Graham Lumley Fynn Lumley Runswick Bay 0:41:26 22.0
23 9 Poco Loco Dart 18 GRB 2264 George Singleton Georgina Singleton Runswick Bay 0:42:39 23.0
24 19 Dart 18 GRB 3131 Mike Shingler Louis Mattews Runswick Bay 0:43:30 24.0
25 7 Albatross Dart 18 GRB 5199 David Gault Datlon Smith Runsiwck Bay DNS 28.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Tally Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName CrewName Club Rating Elapsed Points Notes
1 17 OMG! Dart 18 GRB 7964 Mike Gomme Sara Stones Runswick Bay 0:32:10 1.0
2 8 Aqaunautique Dart 18 GRB 7426 Chris Smith Hannah Smith Runswick Bay 0:32:36 2.0
3 5 Omi Dart 18 GRB 6437 Dan Teubert Amy Teubert Restronguet SC 0:32:45 3.0
4 23 Mat Finish Dart 18 GRB 7685 Mat Exon Jakob Exon RYYC 0:32:50 4.0
5 22 AMF Dart 18 GRB 7727 Chris Goymer Ginny Traffor RYYC 0:32:56 5.0
6 25 Deva Sail Racing Dart 18 GRB 7973 Simon Moruzzi Hayley Smith Dee 0:33:11 6.0
7 24 Top Cat Dart 18 GRB 7959 Mike Jones Alyesha Franks UKIDA 0:33:18 7.0
8 10 Great White Dart 18 GRB 7877 Richard Willis Tom Willis Runswick Bay 0:33:35 8.0
9 21 La Vachette Anglais Dart 18 GRB 7930 Geoff Lloyd Jenny Lloyd Dee SC 0:34:37 9.0
10 11 Concrete Boots Dart 18 GRB 4701 Ben Willis Ellis Runsiwck Bay 0:34:40 10.0
11 18 Dart 18 GRB 7940 Kenny Watson Drew Young RTYC 0:34:45 11.0
12 1 Fluid Dart 18 GRB 7894 Joe Franks Harriet Franks RYYC 0:34:55 12.0
13 2 Waalele Dart 18 GRB 7410 Will Bell Louis RYYC 0:35:10 13.0
14 12 Two’s up Dart 18 GRB 7663 Jason Hackett Bill Carson RTYC 0:35:32 14.0
15 6 Despicable Me Dart 18 GRB 7119 Jonny Williams Phil Williams Runswick 0:35:37 15.0
16 4 Double Trouble Dart 18 GRB 5797 Mikck Singleton Oliva Barrat RYYC 0:36:21 16.0
17 16 Business as Usual Dart 18 GRB 7923 Des Barnes Finnuala Barnes RYYC 0:36:25 17.0
18 3 Final Fling Dart 18 GRB 6479 Stephen Menhinick Nigel Seaton RTYC 0:36:52 18.0
19 20 Screaming Donkey Dart 18 GRB 6434 Lee Matthews Dee SC 0:37:01 19.0
20 15 Sharkfynnsoup Dart 18 GRB 1869 Graham Lumley Fynn Lumley Runswick Bay 0:41:23 20.0
21 19 Dart 18 GRB 3131 Mike Shingler Louis Mattews Runswick Bay 0:44:42 21.0
22 14 Objet D’art Dart 18 GRB 6962 Richard Anderson Cam MacKenzie Runswick Bay 0:46:20 22.0
23 9 Poco Loco Dart 18 GRB 2264 George Singleton Georgina Singleton Runswick Bay DNS 28.0
23 13 Dart 18 GRB 5055 Steve Crocker Thea Crocker Runswick Bay DNF 28.0
23 7 Albatross Dart 18 GRB 5199 David Gault Datlon Smith Runsiwck Bay DNS 28.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName CrewName Club Rating Elapsed Points Notes
1 5 Omi Dart 18 GRB 6437 Dan Teubert Amy Teubert Restronguet SC 0:33:53 1.0
2 17 OMG! Dart 18 GRB 7964 Mike Gomme Sara Stones Runswick Bay 0:33:55 2.0
3 25 Deva Sail Racing Dart 18 GRB 7973 Simon Moruzzi Hayley Smith Dee 0:34:06 3.0
4 22 AMF Dart 18 GRB 7727 Chris Goymer Ginny Traffor RYYC 0:34:33 4.0
5 18 Dart 18 GRB 7940 Kenny Watson Drew Young RTYC 0:34:38 5.0
6 16 Business as Usual Dart 18 GRB 7923 Des Barnes Finnuala Barnes RYYC 0:34:44 6.0
7 26 Dart 18 GBR 1229 Tim Roberts Sus Jones Runswick Bay 0:35:05 7.0
8 10 Great White Dart 18 GRB 7877 Richard Willis Tom Willis Runswick Bay 0:35:10 8.0
9 1 Fluid Dart 18 GRB 7894 Joe Franks Harriet Franks RYYC 0:35:24 9.0
10 24 Top Cat Dart 18 GRB 7959 Mike Jones Alyesha Franks UKIDA 0:37:25 10.0
11 23 Mat Finish Dart 18 GRB 7685 Mat Exon Jakob Exon RYYC 0:37:30 11.0
12 4 Double Trouble Dart 18 GRB 5797 Mikck Singleton Oliva Barrat RYYC 0:37:32 12.0
13 8 Aqaunautique Dart 18 GRB 7426 Chris Smith Hannah Smith Runswick Bay 0:38:25 13.0
14 2 Waalele Dart 18 GRB 7410 Will Bell Louis RYYC 0:40:25 14.0
15 6 Despicable Me Dart 18 GRB 7119 Jonny Williams Phil Williams Runswick 0:42:30 15.0
16 11 Concrete Boots Dart 18 GRB 4701 Ben Willis Ellis Runsiwck Bay 0:42:32 16.0
17 20 Screaming Donkey Dart 18 GRB 6434 Lee Matthews Dee SC 0:42:34 17.0
18 9 Poco Loco Dart 18 GRB 2264 George Singleton Georgina Singleton Runswick Bay 0:42:35 18.0
19 21 La Vachette Anglais Dart 18 GRB 7930 Geoff Lloyd Jenny Lloyd Dee SC DNS 28.0
19 12 Two’s up Dart 18 GRB 7663 Jason Hackett Bill Carson RTYC DNS 28.0
19 3 Final Fling Dart 18 GRB 6479 Stephen Menhinick Nigel Seaton RTYC dns 28.0
19 14 Objet D’art Dart 18 GRB 6962 Richard Anderson Cam MacKenzie Runswick Bay DNS 28.0
19 13 Dart 18 GRB 5055 Steve Crocker Thea Crocker Runswick Bay DNS 28.0
19 15 Sharkfynnsoup Dart 18 GRB 1869 Graham Lumley Fynn Lumley Runswick Bay DNF 28.0
19 19 Dart 18 GRB 3131 Mike Shingler Louis Mattews Runswick Bay DNS 28.0
19 7 Albatross Dart 18 GRB 5199 David Gault Datlon Smith Runsiwck Bay dns 28.0

www.rbbsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com

 

← 2015 French Nationals Results 2015 Singlehanders Results →

Leave A Reply