GP3 Runswick Bay Results

Dart 18 Results 05 Jun 2017

Thanks to Runswick Bay for holding a great GP3. Results are as follows.

Main event:

1st David Lloyd & Jojo Trafford

2nd Dan & Amy Teubert

3rd Dan Norman & Alisha Monkman

Handicap:

1st Jason Hackett & Drew Young

2nd Darren & TA Wood

3rd Jay Round & Sara Stones

Special Congrats to Jay Round & Sara Stones who also took the newly restored Early Summer Trophy. The trophy is awarded for leading the GP series after the first 3 events.

Dart 18 GP3 / 2017 – Runswick Bay
Overall
Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st DART 18 7711 Stokes Bay SC David Lloyd Jojo Trafford 2 1 -3 2 2 2 12 9
2nd DART 18 7311 Restronguet SC Dan Teubert Amy Teubert 3 -17 2 3 6 1 32 15
3rd DART 18 7945 IOSSC Dan Norman Alisha Monkman -8 2 1 5 5 3 24 16
4th DART 18 7942 North Devon Yacht club Fraser Manning Erica King 9 5 12 1 3 -15 45 30
5th DART 18 7847 Jay Round Sara Stones -12 7 6 4 7 8 44 32
6th DART 18 7685 RYCC Bridlington Mat Exon Mia Exon 1 6 9 (32.0 DNF) 4 13 65 33
7th DART 18 7990 RYYC Mike Gomme Imani Gomme -13 13 10 7 1 6 50 37
8th DART 18 7923 RYCC Bridlington Des Barnes Harry Stonehouse 6 3 23 (32.0 DNF) 10 4 78 46
9th DART 18 7983 RBBSC Ben Willis Ellis Stonehouse 11 -18 11 11 8 5 64 46
10th DART 18 7644 Netley Tom Parker 19 4 -24 6 14.5 7 74.5 50.5
11th DART 18 6752 Royal Tay Yacht Club Bill Carson Iain Graham -15 12 5 10 12 11.5 65.5 50.5
12th DART 18 7846 Island Yacht Darren Wood Tia Wood -14 14 14 9 9 9 69 55
13th DART 18 1229 RBBSC Tim Roberts Sue Jones 5 9 7 -23 17 18 79 56
14th DART 18 7 RYCC Joe Franks Harriet Franks 18 10 4 16 11 -24 83 59
15th DART 18 7962 IOSSC Mark Robson Kerra Pearce 4 -21 13 17 13 14 82 61
16th DART 18 7973 Dee Simon Moruzzi Tilley Chester 21 8 15 14 14.5 -22 94.5 72.5
17th DART 18 7940 Royal Tay Yacht Club Kenny Watson Billy Thompson 17 11 17 12 -19 17 93 74
18th DART 18 7669 Derwent Duncan Manning Grace Manning 7 -20 18 20 18 11.5 94.5 74.5
19th DART 18 7984 Mike Jones Wendy Jones 23 15 16 8 16 (32.0 DNF) 110 78
20th DART 18 7119 RBBSC Jonny Williams Livvy Barrett 10 16 21 19 -22 16 104 82
21st DART 18 7426 RBBSC Chris Smith Hannah Smith 16 23.5 8 15 -25 21 108.5 83.5
22nd DART 18 7663 Royal Tay Yacht Club Jason Hacket Drew 20 22 20 13 21 -26 122 96
23rd DART 18 7969 Datchet Water Adrian Parsons Mark Stones -25 23.5 22 21 20 10 121.5 96.5
24th DART 18 7877 RBBSC Richard Willis Tom Willis 24 26 (32.0 DNS) 18 23 19 142 110
25th DART 18 4878 RBBSC Mick Singleton Simon Carr 22 25 -27 22 24 20 140 113
26th DART 18 3466 Weston Matt Kingsland Bev Goodchild -28 19 26 24 28 25 150 122
27th DART 18 5199 Runswick David Gault Nigel Elenor 29 28 19 (32.0 DNF) 29 27 164 132
28th DART 18 3717 Runswick Simon McPherson Robert McPherson 27 (32.0 OCS) 28 32.0 DNF 27 23 169 137
29th DART 18 6962 Runswick Richard Anderson Dalton Smith (32.0 DNF) 27 32.0 DNS 25 26 28 170 138
30th DART 18 5055 Runswick Steve Crocker Dean Hawksfield 26 30 25 (32.0 DNF) 30 32.0 DNF 175 143
31st DART 18 4985 RBBSC George Singleton Jennifer Singleton 30 29 29 (32.0 DNF) 32.0 DNS 32.0 DNF 184 152
R1
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 DART 18 7685 RYCC Bridlington Mat Exon Mia Exon 26:41:00 1
2 DART 18 7711 Stokes Bay SC David Lloyd Jojo Trafford 27:31:00 2
3 DART 18 7311 Restronguet SC Dan Teubert Amy Teubert 27:51:00 3
4 DART 18 7962 IOSSC Mark Robson Kerra Pearce 28:00:00 4
5 DART 18 1229 RBBSC Tim Roberts Sue Jones 28:11:00 5
6 DART 18 7923 RYCC Bridlington Des Barnes Harry Stonehouse 28:33:00 6
7 DART 18 7669 Derwent Duncan Manning Grace Manning 28:37:00 7
8 DART 18 7945 IOSSC Dan Norman Alisha Monkman 28:44:00 8
9 DART 18 7942 North Devon Yacht club Fraser Manning Erica King 28:54:00 9
10 DART 18 7119 RBBSC Jonny Williams Livvy Barrett 29:02:00 10
11 DART 18 7983 RBBSC Ben Willis Ellis Stonehouse 29:08:00 11
12 DART 18 7847 Jay Round Sara Stones 29:11:00 12
13 DART 18 7990 RYYC Mike Gomme Imani Gomme 29:16:00 13
14 DART 18 7846 Island Yacht Darren Wood Tia Wood 29:27:00 14
15 DART 18 6752 Royal Tay Yacht Club Bill Carson Iain Graham 29:35:00 15
16 DART 18 7426 RBBSC Chris Smith Hannah Smith 29:41:00 16
17 DART 18 7940 Royal Tay Yacht Club Kenny Watson Billy Thompson 29:48:00 17
18 DART 18 7 RYCC Joe Franks Harriet Franks 30:02:00 18
19 DART 18 7644 Netley Tom Parker 30:09:00 19
20 DART 18 7663 Royal Tay Yacht Club Jason Hacket Drew 30:19:00 20
21 DART 18 7973 Dee Simon Moruzzi Tilley Chester 30:34:00 21
22 DART 18 4878 RBBSC Mick Singleton Simon Carr 30:41:00 22
23 DART 18 7984 Mike Jones Wendy Jones 30:57:00 23
24 DART 18 7877 RBBSC Richard Willis Tom Willis 31:30:00 24
25 DART 18 7969 Datchet Water Adrian Parsons Mark Stones 31:55:00 25
26 DART 18 5055 Runswick Steve Crocker Dean Hawksfield 32:15:00 26
27 DART 18 3717 Runswick Simon McPherson Robert McPherson 32:57:00 27
28 DART 18 3466 Weston Matt Kingsland Bev Goodchild 33:12:00 28
29 DART 18 5199 Runswick David Gault Nigel Elenor 35:37:00 29
30 DART 18 4985 RBBSC George Singleton Jennifer Singleton 35:59:00 30
31 DART 18 6962 Runswick Richard Anderson Dalton Smith DNF 32
R2
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 DART 18 7711 Stokes Bay SC David Lloyd Jojo Trafford 24:58:00 1
2 DART 18 7945 IOSSC Dan Norman Alisha Monkman 25:42:00 2
3 DART 18 7923 RYCC Bridlington Des Barnes Harry Stonehouse 25:49:00 3
4 DART 18 7644 Netley Tom Parker 26:21:00 4
5 DART 18 7942 North Devon Yacht club Fraser Manning Erica King 26:43:00 5
6 DART 18 7685 RYCC Bridlington Mat Exon Mia Exon 26:46:00 6
7 DART 18 7847 Jay Round Sara Stones 26:52:00 7
8 DART 18 7973 Dee Simon Moruzzi Tilley Chester 27:11:00 8
9 DART 18 1229 RBBSC Tim Roberts Sue Jones 27:53:00 9
10 DART 18 7 RYCC Joe Franks Harriet Franks 27:56:00 10
11 DART 18 7940 Royal Tay Yacht Club Kenny Watson Billy Thompson 28:27:00 11
12 DART 18 6752 Royal Tay Yacht Club Bill Carson Iain Graham 28:56:00 12
13 DART 18 7990 RYYC Mike Gomme Imani Gomme 29:02:00 13
14 DART 18 7846 Island Yacht Darren Wood Tia Wood 29:10:00 14
15 DART 18 7984 Mike Jones Wendy Jones 29:21:00 15
16 DART 18 7119 RBBSC Jonny Williams Livvy Barrett 29:27:00 16
17 DART 18 7311 Restronguet SC Dan Teubert Amy Teubert 29:39:00 17
18 DART 18 7983 RBBSC Ben Willis Ellis Stonehouse 29:56:00 18
19 DART 18 3466 Weston Matt Kingsland Bev Goodchild 30:24:00 19
20 DART 18 7669 Derwent Duncan Manning Grace Manning 30:43:00 20
21 DART 18 7962 IOSSC Mark Robson Kerra Pearce 31:24:00 21
22 DART 18 7663 Royal Tay Yacht Club Jason Hacket Drew 31:46:00 22
23 DART 18 7426 RBBSC Chris Smith Hannah Smith 31:47:00 23.5
23 DART 18 7969 Datchet Water Adrian Parsons Mark Stones 31:47:00 23.5
25 DART 18 4878 RBBSC Mick Singleton Simon Carr 32:05:00 25
26 DART 18 7877 RBBSC Richard Willis Tom Willis 32:12:00 26
27 DART 18 6962 Runswick Richard Anderson Dalton Smith 32:30:00 27
28 DART 18 5199 Runswick David Gault Nigel Elenor 32:40:00 28
29 DART 18 4985 RBBSC George Singleton Jennifer Singleton 33:27:00 29
30 DART 18 5055 Runswick Steve Crocker Dean Hawksfield 39:17:00 30
31 DART 18 3717 Runswick Simon McPherson Robert McPherson OCS 32
R3
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 DART 18 7945 IOSSC Dan Norman Alisha Monkman 20:33 1
2 DART 18 7311 Restronguet SC Dan Teubert Amy Teubert 20:59 2
3 DART 18 7711 Stokes Bay SC David Lloyd Jojo Trafford 21:23 3
4 DART 18 7 RYCC Joe Franks Harriet Franks 22:03 4
5 DART 18 6752 Royal Tay Yacht Club Bill Carson Iain Graham 22:21 5
6 DART 18 7847 Jay Round Sara Stones 22:25 6
7 DART 18 1229 RBBSC Tim Roberts Sue Jones 22:30 7
8 DART 18 7426 RBBSC Chris Smith Hannah Smith 22:35 8
9 DART 18 7685 RYCC Bridlington Mat Exon Mia Exon 22:37 9
10 DART 18 7990 RYYC Mike Gomme Imani Gomme 22:45 10
11 DART 18 7983 RBBSC Ben Willis Ellis Stonehouse 22:51 11
12 DART 18 7942 North Devon Yacht club Fraser Manning Erica King 23:17 12
13 DART 18 7962 IOSSC Mark Robson Kerra Pearce 23:22 13
14 DART 18 7846 Island Yacht Darren Wood Tia Wood 23:34 14
15 DART 18 7973 Dee Simon Moruzzi Tilley Chester 23:35 15
16 DART 18 7984 Mike Jones Wendy Jones 23:43 16
17 DART 18 7940 Royal Tay Yacht Club Kenny Watson Billy Thompson 24:57:00 17
18 DART 18 7669 Derwent Duncan Manning Grace Manning 25:00:00 18
19 DART 18 5199 Runswick David Gault Nigel Elenor 25:11:00 19
20 DART 18 7663 Royal Tay Yacht Club Jason Hacket Drew 25:13:00 20
21 DART 18 7119 RBBSC Jonny Williams Livvy Barrett 25:17:00 21
22 DART 18 7969 Datchet Water Adrian Parsons Mark Stones 25:19:00 22
23 DART 18 7923 RYCC Bridlington Des Barnes Harry Stonehouse 25:23:00 23
24 DART 18 7644 Netley Tom Parker 25:24:00 24
25 DART 18 5055 Runswick Steve Crocker Dean Hawksfield 26:33:00 25
26 DART 18 3466 Weston Matt Kingsland Bev Goodchild 26:37:00 26
27 DART 18 4878 RBBSC Mick Singleton Simon Carr 27:09:00 27
28 DART 18 3717 Runswick Simon McPherson Robert McPherson 27:20:00 28
29 DART 18 4985 RBBSC George Singleton Jennifer Singleton 29:02:00 29
30 DART 18 7877 RBBSC Richard Willis Tom Willis DNS 32
30 DART 18 6962 Runswick Richard Anderson Dalton Smith DNS 32
R4
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 DART 18 7942 North Devon Yacht club Fraser Manning Erica King 23:26 1
2 DART 18 7711 Stokes Bay SC David Lloyd Jojo Trafford 23:43 2
3 DART 18 7311 Restronguet SC Dan Teubert Amy Teubert 24:07:00 3
4 DART 18 7847 Jay Round Sara Stones 24:15:00 4
5 DART 18 7945 IOSSC Dan Norman Alisha Monkman 24:21:00 5
6 DART 18 7644 Netley Tom Parker 25:25:00 6
7 DART 18 7990 RYYC Mike Gomme Imani Gomme 25:35:00 7
8 DART 18 7984 Mike Jones Wendy Jones 25:45:00 8
9 DART 18 7846 Island Yacht Darren Wood Tia Wood 25:52:00 9
10 DART 18 6752 Royal Tay Yacht Club Bill Carson Iain Graham 26:01:00 10
11 DART 18 7983 RBBSC Ben Willis Ellis Stonehouse 26:06:00 11
12 DART 18 7940 Royal Tay Yacht Club Kenny Watson Billy Thompson 26:10:00 12
13 DART 18 7663 Royal Tay Yacht Club Jason Hacket Drew 26:12:00 13
14 DART 18 7973 Dee Simon Moruzzi Tilley Chester 26:22:00 14
15 DART 18 7426 RBBSC Chris Smith Hannah Smith 26:26:00 15
16 DART 18 7 RYCC Joe Franks Harriet Franks 26:37:00 16
17 DART 18 7962 IOSSC Mark Robson Kerra Pearce 26:38:00 17
18 DART 18 7877 RBBSC Richard Willis Tom Willis 26:39:00 18
19 DART 18 7119 RBBSC Jonny Williams Livvy Barrett 26:44:00 19
20 DART 18 7669 Derwent Duncan Manning Grace Manning 26:49:00 20
21 DART 18 7969 Datchet Water Adrian Parsons Mark Stones 27:02:00 21
22 DART 18 4878 RBBSC Mick Singleton Simon Carr 27:43:00 22
23 DART 18 1229 RBBSC Tim Roberts Sue Jones 28:04:00 23
24 DART 18 3466 Weston Matt Kingsland Bev Goodchild 29:66 24
25 DART 18 6962 Runswick Richard Anderson Dalton Smith 31:21:00 25
26 DART 18 7685 RYCC Bridlington Mat Exon Mia Exon DNF 32
26 DART 18 7923 RYCC Bridlington Des Barnes Harry Stonehouse DNF 32
26 DART 18 5199 Runswick David Gault Nigel Elenor DNF 32
26 DART 18 3717 Runswick Simon McPherson Robert McPherson DNF 32
26 DART 18 5055 Runswick Steve Crocker Dean Hawksfield DNF 32
26 DART 18 4985 RBBSC George Singleton Jennifer Singleton DNF 32
R5
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 DART 18 7990 RYYC Mike Gomme Imani Gomme 31:37:00 1
2 DART 18 7711 Stokes Bay SC David Lloyd Jojo Trafford 32:18:00 2
3 DART 18 7942 North Devon Yacht club Fraser Manning Erica King 33:06:00 3
4 DART 18 7685 RYCC Bridlington Mat Exon Mia Exon 33:09:00 4
5 DART 18 7945 IOSSC Dan Norman Alisha Monkman 33:13:00 5
6 DART 18 7311 Restronguet SC Dan Teubert Amy Teubert 33:50:00 6
7 DART 18 7847 Jay Round Sara Stones 34:04:00 7
8 DART 18 7983 RBBSC Ben Willis Ellis Stonehouse 34:08:00 8
9 DART 18 7846 Island Yacht Darren Wood Tia Wood 34:57:00 9
10 DART 18 7923 RYCC Bridlington Des Barnes Harry Stonehouse 35:00:00 10
11 DART 18 7 RYCC Joe Franks Harriet Franks 35:53:00 11
12 DART 18 6752 Royal Tay Yacht Club Bill Carson Iain Graham 36:48:00 12
13 DART 18 7962 IOSSC Mark Robson Kerra Pearce 36:53:00 13
14 DART 18 7644 Netley Tom Parker 36:57:00 14.5
14 DART 18 7973 Dee Simon Moruzzi Tilley Chester 36:57:00 14.5
16 DART 18 7984 Mike Jones Wendy Jones 37:08:00 16
17 DART 18 1229 RBBSC Tim Roberts Sue Jones 37:11:00 17
18 DART 18 7669 Derwent Duncan Manning Grace Manning 37:12:00 18
19 DART 18 7940 Royal Tay Yacht Club Kenny Watson Billy Thompson 37:24:00 19
20 DART 18 7969 Datchet Water Adrian Parsons Mark Stones 37:28:00 20
21 DART 18 7663 Royal Tay Yacht Club Jason Hacket Drew 37:51:00 21
22 DART 18 7119 RBBSC Jonny Williams Livvy Barrett 39:54:00 22
23 DART 18 7877 RBBSC Richard Willis Tom Willis 40:22:00 23
24 DART 18 4878 RBBSC Mick Singleton Simon Carr 41:32:00 24
25 DART 18 7426 RBBSC Chris Smith Hannah Smith 41:33:00 25
26 DART 18 6962 Runswick Richard Anderson Dalton Smith 41:40:00 26
27 DART 18 3717 Runswick Simon McPherson Robert McPherson 41:51:00 27
28 DART 18 3466 Weston Matt Kingsland Bev Goodchild 41:53:00 28
29 DART 18 5199 Runswick David Gault Nigel Elenor 42:59:00 29
30 DART 18 5055 Runswick Steve Crocker Dean Hawksfield 44:15:00 30
31 DART 18 4985 RBBSC George Singleton Jennifer Singleton DNS 32
R6
Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 DART 18 7311 Restronguet SC Dan Teubert Amy Teubert 25:47:00 1
2 DART 18 7711 Stokes Bay SC David Lloyd Jojo Trafford 28:17:00 2
3 DART 18 7945 IOSSC Dan Norman Alisha Monkman 29:15:00 3
4 DART 18 7923 RYCC Bridlington Des Barnes Harry Stonehouse 29:45:00 4
5 DART 18 7983 RBBSC Ben Willis Ellis Stonehouse 30:00:00 5
6 DART 18 7990 RYYC Mike Gomme Imani Gomme 30:03:00 6
7 DART 18 7644 Netley Tom Parker 30:33:00 7
8 DART 18 7847 Jay Round Sara Stones 30:39:00 8
9 DART 18 7846 Island Yacht Darren Wood Tia Wood 30:41:00 9
10 DART 18 7969 Datchet Water Adrian Parsons Mark Stones 30:56:00 10
11 DART 18 6752 Royal Tay Yacht Club Bill Carson Iain Graham 31:00:00 11.5
11 DART 18 7669 Derwent Duncan Manning Grace Manning 31:00:00 11.5
13 DART 18 7685 RYCC Bridlington Mat Exon Mia Exon 31:19:00 13
14 DART 18 7962 IOSSC Mark Robson Kerra Pearce 31:30:00 14
15 DART 18 7942 North Devon Yacht club Fraser Manning Erica King 31:31:00 15
16 DART 18 7119 RBBSC Jonny Williams Livvy Barrett 32:12:00 16
17 DART 18 7940 Royal Tay Yacht Club Kenny Watson Billy Thompson 32:16:00 17
18 DART 18 1229 RBBSC Tim Roberts Sue Jones 32:41:00 18
19 DART 18 7877 RBBSC Richard Willis Tom Willis 32:43:00 19
20 DART 18 4878 RBBSC Mick Singleton Simon Carr 32:48:00 20
21 DART 18 7426 RBBSC Chris Smith Hannah Smith 32:53:00 21
22 DART 18 7973 Dee Simon Moruzzi Tilley Chester 33:11:00 22
23 DART 18 3717 Runswick Simon McPherson Robert McPherson 33:15:00 23
24 DART 18 7 RYCC Joe Franks Harriet Franks 33:17:00 24
25 DART 18 3466 Weston Matt Kingsland Bev Goodchild 33:23:00 25
26 DART 18 7663 Royal Tay Yacht Club Jason Hacket Drew 33:27:00 26
27 DART 18 5199 Runswick David Gault Nigel Elenor 35:39:00 27
28 DART 18 6962 Runswick Richard Anderson Dalton Smith 38:45:00 28
29 DART 18 7984 Mike Jones Wendy Jones DNF 32
29 DART 18 5055 Runswick Steve Crocker Dean Hawksfield DNF 32
29 DART 18 4985 RBBSC George Singleton Jennifer Singleton DNF 32
← 2017 Nationals Results 2017 TT Series Results →

Leave A Reply