2016 Dart 18 UK Nationals Results

Dart 18 Results 02 Jun 2016

Well done David Lloyd & Tori Akhurst for your 3rd UK Nationals win & to everyone else who took part in the challenging sailing conditions.

Class: DART 18 2016
Series: NATIONAL CHAMPIONSHIPS 2016
Rank Sail No Bow Helm Crew Club Race_1 Race_2 Race_3 Race_4 Race_5 Race_6 Nt Pts
1 7711 13 David Lloyd Tori Akhurst Stokes Bay SC 1 2 1 2 1 (6) 7
2 7945 61 Dan Norman Alysian Markiman Isle of Sheppey SC 2 5 (15) 5 3 3 18
3 7835 14 Dave Roberts Louise Roberts Stokes Bay SC 4 3 (14) 6 11 5 29
4 7685 47 Mat Exon Jakob Exon RYYC 3 4 6 9 7 (14) 29
5 7987 56 Joffan Garcka George Lean Worthing YC (20) 13 5 10 4 7 39
6 7513 19 Dan Kilsby Jenny Kilsby Stokes Bay SC (33) 17 7 7 10 1 42
7 7875 17 Florian Bleisch Adrian Bleisch SVAB 25 (40) 3 4 6 8 46
8 7311 36 Dan Teubert Amy Teubert Restronguet SC (36) 15 10 11 13 4 53
9 6286 25 Thomas Kelley Charlie Parkstone YC (31) 16 2 14 9 13 54
10 7248 48 Andy McQueen Helen Rice Stokes Bay SC 19 14 8 (32) 16 9 66
11 7930 6 Geoff Lloyd Jenny Lloyd Dee SC 7 6 24 (31) 19 11 67
12 7981 5 Mike Gomme Sara Stones RYYC 35 (42) 17 12 2 2 68
13 7984 7 Michael Jones Wendy Jones UKIDA 8 12 21 (25) 14 19 74
14 7940 49 Kenny Watson Drew Young Royal Tay YC 15 (34) 28 23 5 10 81
15 889 28 Paul Grattage Liam Thom Stokes Bay SC (37) 28 9 20 8 23 88
16 6473 2 Andy Kelley Lynda Reed Stokes Bay SC 21 9 4 24 32 (62/DNC) 90
17 7961 21 Marco Manganelli Elena Gandar Stokes Bay SC 18 35 13 8 (62/OCS) 16 90
18 7347 40 Barry Peters Olly Stuart Datchet Water SC 30 1 25 15 (37) 28 99
19 7923 27 Des Barnes Fionnuala Barnes RYYC 9 22 19 (30) 20 29 99
20 7894 57 Joe Franks Ellis Stonehouse RYYC (38) 10 16 36 12 27 101
21 6803 24 Sarah Knott Sue Nelson Stokes Bay SC 11 19 (62/DSQ) 28 31 25 114
22 1 52 Caleb Cooper Worthing SC 13 25 12 37 27 (40) 114
23 7969 9 Adrian Parsons Mark Stones Datchet Water SC 27 8 27 (40) 33 20 115
24 601 20 Mark Baker Luke Baker Weston SC 17 7 35 (48) 21 37 117
25 7978 45 Paul Chatfield Stokes Bay SC 26 18 (62/DNF) 1 62/DNF 12 119
26 4293 10 Darren Wood Tracey-Ann Wood Island SC 10 38 (43) 29 22 22 121
27 7707 41 Will Thompson Lucy Mayhew Dee SC 6 23 20 13 (62/DNC) 62/DNC 124
28 9 29 Hans Kniepkamp Annette Kniepkamp WLS.e.V Schmockwitz 5 11 39 34 36 (62/DNC) 125
29 6464 11 James Head Howard Head FFSC 32 26 18 18 (45) 34 128
30 6879 26 Richard Miller Michelle Stracey Swanage SC (45) 39 29 26 17 18 129
31 7673 42 Matthew Pollock Matt K Dee SC 14 (55) 38 33 18 35 138
32 7962 37 Mark Robson Kerra Pearce Isle of Sheppey SC (44) 31 30 22 30 26 139
33 7644 35 Tom Parker Claire Stubbs Netley SC 12 36 11 19 (62/DNF) 62/DNF 140
34 1229 12 Tim Roberts Sue Jones RBSC (40) 27 26 38 35 15 141
35 7520 16 Keith Pollitt Jonathan Dalton Netley SC 24 (48) 34 27 42 17 144
36 7307 32 Chris Moore Garry Moore Stokes Bay SC 41 20 22 3 (62/DNC) 62/DNC 148
37 1288 8 Robby-Jon Garcka Abby Jupp Worthing SC 22 59 23 16 28 (62/DNC) 148
38 7973 43 Simon Moruzzi Livvy Franks Dee SC (43) 29 32/RDG_1 32/RDG_1 23 33 149
39 7563 34 Pete Boxer Daniel Brzezinski Clacton SC 34 (45) 31 17 40 36 158
40 7714 1 Sean O’Connor Helen O’Connor Weston SC (52) 43 33 46 15 24 161
41 4302 39 Scott Atkinson Joshua Atkinson Isle of Sheppey SC 29 21 (46) 41 38 38 167
42 7523 3 David Groom Celina Groom Netley SC 46 (51) 41 39 25 21 172
43 5122 31 Owen Cox Emma Capper UKIDA 39 (53) 37 45 26 30 177
44 7324 46 Luke Swain Paul Molesworth Whitstable YC 48 (56) 40 47 29 31 195
45 7349 15 Nigel Jupp Mel Jupp Worthing SC (50) 32 50 35 39 39 195
46 7735 58 Tony Dod Whitstable YC 42 30 47 43 34 (62/DNS) 196
47 7129 59 Gary Piper Stokes Bay SC 28 57 32 21 (62/DNC) 62/DNC 200
48 1158 60 Chloe Stuart William Stuart Weston SC 47 24 (62/DNF) 62/DNF 24 44 201
49 7577 50 Paul Morris Peter Sherwin Stone SC (54) 33 36 54 43 41 207
50 4773 30 Pete Meteau Jess Meteau Swanage SC (55) 41 49 49 41 32 212
51 7736 18 Paul Rogers Stokes Bay SC 23 37 44 50 (62/DNF) 62/DNC 216
52 3874 54 Tom Campbell Emily Mugford Netley SC 16 54 45 44 (62/DNC) 62/DNC 221
53 7843 55 Nick Troy Garry Parrot Swanage SC 49 49 48 42 (62/DSQ) 42 230
54 7113 51 Matthew Cooper Worthing SC 53 (58) 42 53 44 43 235
55 7709 62 Nigel Palmer Mark Holmes Stokes Bay SC 56 47 51 51 (62/DNC) 62/DNC 267
56 6153 23 Ned Neve Paul Howard Weston SC 51 44 (62/DNF) 52 62/DNF 62/DNC 271
57 5303 33 Matt Burrell Jack Wayland Clacton SC 57 50 52 55 (62/DNC) 62/DNC 276
58 4559 22 Johnathan Lavendar Simon Sawyer Marconi SC 58 46 (62/DNC) 62/DNC 62/DNC 62/DNC 290
59 2800 38 James Kundert TBA Stokes Bay SC 59 52 (62/DNF) 62/DNF 62/DNC 62/DNC 297
60= 6912 53 Jonny Harris Polly Jarman Dee SC (62/DNC) 62/DNC 62/DNC 62/DNC 62/DNC 62/DNC 310
60= 7960 4 Nicolette Van Gorp Ruud Van Gisbergen Roerkoning (62/DNC) 62/DNC 62/DNC 62/DNC 62/DNC 62/DNC 310
Races in brackets () are discards.
There are 8 races scheduled in this series.
6 races have been sailed.
5 races have been counted.
Race_7 on Tuesday, May 31, 2016 was cancelled.
Race_8 on Tuesday, May 31, 2016 was cancelled.
7973 in Race_3 given redress of Average of all races
7973 in Race_4 given redress of Average of all races
Results last updated on 31-May-16 at 10:00 AM

 

← GP4 Restronguet Results 2016 Singlehanders Results →

Leave A Reply